יום ו', יז’ באדר א' תשע”ט
    דף הבית  |  הרשמה לרשימת תפוצה  |  יצירת קשר  |  מדרשת הרי גופנא 02-6568894  
 
 
מטבע נדיר מימי אגריפס הראשון התגלה בנחל שילה
מדרשת הרי גופנא ממשיכה מסורת של טיולי איכות ומחקר,לכול גווני האוכולוסיה צעירים, בוגרים, בתי ספר ומשפחות. באיזורים ייחודים בבנימין והשומרון. שימו לב לממצא מיוחד שנתגלה במהלך טיול שהודרך על ידיינו: נריה אנטמן ואסף ארזי הדריכו תלמוד תורה מירושלים. הם ערכו סיור בנחל שילה. שם נמצא הממצא המיוחד המתואר בכתבה. והם הוסיפו וסיימו בנטיעות עצים ביישוב עמיחי ובמתן תרומה יפה של עצים בוגרים לנוי בית הכנסת של היישוב.
קרא עוד...
14:38 (27/01/19) מדרשת הרי גופנא
תגובות: 0   צפיות: 15
 
כתב העת "במעבה ההר"- רכישת הקבצים (כולל הקובץ השמיני החדש!)
חדש חדש! -יצא לאור הקובץ השמיני של כתב העת "במעבה ההר". כאן ניתן לרכוש את קבצי "במעבה ההר". להלן תוכן העניינים של הקבצים ומחירים מיוחדים לידידי המדרשה
קרא עוד...
11:43 (16/02/12) מדרשת הרי גופנא
תגובות: 0   צפיות: 806
מהיכן הגיעו החשמונאים להרי גופנא?
כולם יודעים כי מרד החשמונאים החל במודיעין, החשמונאים ברחו להרים, נלחמו עם היוונים והדליקו את המנורה עם פך שמן קטן. אבל האם חשבתם לעצמכם היכן בדיוק התחוללו המרד והקרבות? היכן גרו כל הלוחמים של יהודה המקבי? איך הצליחו להגיע למקדש בירושלים? יודעי עניין יודעים להגיד כי החשמונאים ברחו להרי גופנא והסתתרו שם. אבל היכן הרים אלו? האם ניתן לזהות את המערה בה התחבאו יהודה ואחיו?
קרא עוד...
תגובות: 0   צפיות: 39
היתנחלו שני שבטים יחדיו? – הערים המבדלות של אפרים בתוך מנשה
בימים אלו מציינים את ימי הקוממיות המחודשת של עם ישראל ואת הכיבוש של ירושלים וחלקי ארץ ישראל נוספים. בעשרות השנים שעברו מאז, חזר עם ישראל להוריש את ארצו ולהתנחל בה מחדש. תהליך זה של כיבוש והתנחלות אמנם חזר על עצמו כמה פעמים במהלך ההיסטוריה, כאב הטיפוס היה בעת כיבוש הארץ על-ידי יהושע. ספר יהושע מספר על המלחמות בהן הורישו בני ישראל את הכנעני יושב הארץ ואחריהן על חלוקת הארץ לנחלות על-פי השבטים.
קרא עוד...
תגובות: 0   צפיות: 14
אתרי אזור אריאל מימי ממלכת ישראל ועד לימי אחשוורוש
אריאל, בירת היישוב היהודי של השומרון בעשורים האחרונים, עלתה לצערנו לכותרות לאחרונה בעקבות הרצח של הרב איתמר בן-גל הי"ד. משפחתו של המחבל מגיעה בין היתר מהעיר שכם, הבירה ההיסטורית של השומרון, עוד מהתקופה הכנענית ועד לימינו אנו. מה היחס בין הבירות הללו בתקופת ממלכת ישראל? האם שכם תפקדה כבירה? האם ההתיישבות הישראלית היתה רק באזור שכם והר ברכה או שאזור אריאל היה מרכז התיישבות ישראלית כבר אז? המקורות ההיסטוריים והממצאים בשטח מלמדים אותנו על תשובות מעניינות ומורכבות לשאלות אלו.
קרא עוד...
תגובות: 0   צפיות: 21
במשעולי ארץ התנ"ך - קורס מיטיבי לכת בעקבות מחקרי השטח של פרופ' אדם זרטל ז"ל.
על הקורס: חוג למיטיבי לכת במסלולי הליכה קסומים במרחבי ארץ השומרון ובקעת הירדן לזכרו של פרופ' אדם זרטל ז"ל ובעקבות חידושיו המחקריים בסקרי השטח הנרחבים בהר מנשה ובבקעת הירדן. בהדרכת: דביר רביב, אהרון טבגר, אלימלך רון טל, ישראל רוזנפלד ונריה אנטמן.במסגרת החוג נגיע לאתרים ייחודיים ונבקר בתגליות חדשות ומרתקות, בעקבות ההיסטוריה, המקורות ומאמריו של אדם זרטל. הקורס מתפרש על אזורים שונים - לב ההר, מדבר שומרון ובקעת הירדן ונותן תמונה חדשה ומרתקת על אזורים אלו. כל טיול בעקבות מאמר של פרופסור אדם זרטל, שם המאמר הוא שם הסיור.
קרא עוד...
תגובות: 0   צפיות: 350
"אל הנקיקים והמערות"- מדרשת הרי גופנא מזמינה אתכם לסדרת סיורי איכות מודרכים למערות יהודה שומרון ובנימין בהובלת איש המלח"ם שמוליק אבידן
לחובבי המערות, הנקיקים והמחילות- להלן סדרת סיורי איכות אל עומקה של אמא אדמה עם איש המכון לחקר מערות שמוליק אבידן.הסיורים מיועדים לאנשים שאוהבים מערות ורוצים להבין את העולם התת קרקעי בצורה רצינית. מיועד למבוגרים ונוער מגיל 13 ומעלה, דורש יכולת זחילה, חלק מהסיורים מיועדים למיטבי לכת (ראה פירוט למטה).הסיורים כוללים זחילה במערות, ניווט במערות, למידה על היווצרותן של המערות, על שוכני המערות, על המורדים במערות ועוד.
קרא עוד...
תגובות: 0   צפיות: 163
"רוכבים בארץ התנ"ך"- טיולי אופניים בשומרון, בנימין ובקעת הירדן בהדרכת - ברוך אודסר
סדרת טיולי אופניים לרוכבים מנוסים בשומרון בנימין ובקעת הירדן- בהדרכת מדריך רכיבה מקצועי- ברוך אודסר.על הסדרה: במהלך הסדרה נרכב לאורך שבילים מקסימים במרחבי ארץ השומרון וחבל בנימין. נגיע לאתרים ייחודיים ונבקר בתגליות חדשות ומרתקות, בעקבות ההיסטוריה והמקורות. במהלך הקורס נרכב באזורים שונים כמו לב השומרון, מערב השומרון, הרי גופנא, חבל בנימין וגוש שילה. הטיול היה נפלא! תודה למשתתפים
קרא עוד...
תגובות: 0   צפיות: 207
"בשבילי ארץ התנ"ך"- סדרת טיולי שטח לבעלי ג'יפים בשומרון ובנימין, בימי שישי בהדרכת יהושע כרמל
על הסדרה: מדרשת הרי גופנא מזמינה אתכם לחוג סיורי שטח לבעלי רכבי שטח (4X4) עם נעילת LOW במרחבי ארץ השומרון וחבל בנימין. ניסע בינות לשבילים ייחודיים בנופים הקסומים, ונבקר באתרים מעניינים בהדרכת יהושע כרמל, מדריך ג'יפים מקצועי ובליווי רכב עם ציוד לחילוץ ולפתרון בעיות. הקורס מתפרש על אזורים שונים – לב ההר, מערב השומרון, הרי גופנא, חבל בנימין, גוש שילה ובקעת הירדן, ונותן היכרות מרתקת, חדשה וייחודית על אזורים אלו.כל המסלולים מאושרים ע"י כוחות הביטחון.
קרא עוד...
תגובות: 0   צפיות: 325
ההרצאות בכנס "מעבה ההר" השני -כ"ה תשרי תשע"ב
סרטים מלאים ותקצירים בכתב של תוכן ההרצאות מכנס "במעבה ההר", תשע"ב. זיהויים וזהויות, בורות ומערות מסתור, אמות מים וביצורים, יין ומסילות ברזל. הכנס נערך בתאריך כ"ה בתשרי התשע"ב (23.10.11) באולם 'גלנווד' ביישוב חשמונאים בהשתתפות כ-400 מתעניינים, בחסות מחלקת התיירות של מועצה אזורית מטה-בנימין.
תגובות: 0   צפיות: 419
סרטונים מכנס מערב בנימין השלישי- במעבה ההר - כה תשרי תשע"ג
סרטונים מלאים של הרצאות מכנס מערב בנימין השלישי- במעבה ההר שנערך בכ"ה תשרי התשע"ג ביישוב חשמונאים: מחקרים בתקופת המקרא, בית כנסת מימי בית שני שנחשף לאחרונה, קברים, מקוואות במסתור, שומרונים, שו"ת מימי הבייניים, ומצודה בריטית. הכנס נערך באולם בית הכנסת 'גלנווד' בחשמונאים בפני קהל של כ-400 משתתפים בחסות מחלקת תיירות של מועצה אזורית מטה-בנימין.
תגובות: 0   צפיות: 235
סרטוני הרצאות מכנס מערב בנימין הרביעי - במעבה ההר שהתקיים בנילי בכ"ה תשרי התשע"ד
16 הרצאות מתוך כנס מערב בנימין הרביעי- במעבה ההר ע"ש פרופ' חנן אשל ז"ל שהתקיים ביישוב נילי בתאריך כה בתשרי התשע"ד. ההרצאות ניתנו מפי טובי המומחים בתחומי הארכיאולוגיה וההיסטוריה של אזור הר אפרים, בנימין והשומרון, ובתחום חקר מערות וחללים תת-קרקעיים בהר. בכנס השתתפו כ-300 איש.
קרא עוד...
תגובות: 0   צפיות: 152
ארץ צוף - חבל תמנה – גוש גופנא נבי סמואל - קברו של שמואל הנביא?
כ"ח באייר הוא התאריך של יום שחרור ירושלים. רבים מציינים יום זה בחגיגות גדולות ברחבי העיר המאוחדת. יום זה הוא גם יום שחרור הסופי של השומרון, לאחר כיבושה של העיר שכם. אירוע נוסף שמצוין בתאריך זה הוא ההילולה של שמואל הנביא. מי שמגיע למתחם נבי סמואל ביום זה רואה לא פחות חוגגים ולא פחות סדרנים מאשר בחגיגות של איחוד העיר. נבי סמואל שמצפון לירושלים מזוהה זה מאות בשנים עם מקום קברו של שמואל הנביא, וגם במהלך ימי חול רגילים אתר זה נפקד ע"י מתפללים רבים. אם המסורת היא ארוכה בשנים, האם זהו אכן קברו?
קרא עוד...
10:23 (25/06/17) מדרשת הרי גופנא
תגובות: 0   צפיות: 70
לסיור ברכבים פרטיים לביקור ברכס הראש המתנשא מעל היישוב בית חורון.
שלום לכולם ביום רביעי הקרוב 17/5 אנו יוצאים לסיור ברכבים פרטיים לביקור ברכס הראש המתנשא מעל היישוב בית חורון. על הרכס שרידים מרשימים ליישובים מבית ראשון מבית שני מהתקופה הביזנתית ומהתקופה המוסלמית. בקצה המערבי של הרכס עומד מבנה קבר שיח זייתון ובסמוך לו מרפסת ממנה נשקף נוף פתוח ומיוחד. שעות הביקור:1:0:45 - 14:00 נקודת מפגש: כניסה ליישוב בית חורון.עלות: 35 ש"ח לאדם להרשמה נא לשלוח הודעת ס.מ.ס לנריה רכז מדרשת הרי גופנא לנייד 0545428580
קרא עוד...
תגובות: 0   צפיות: 19
מהיכן הגיעו החשמונאים להרי גופנא? צוות מדרשת הרי גופנא
כולם יודעים כי מרד החשמונאים החל במודיעין, החשמונאים ברחו להרים, נלחמו עם היוונים והדליקו את המנורה עם פך שמן קטן. אבל האם חשבתם לעצמכם היכן בדיוק התחוללו המרד והקרבות? היכן גרו כל הלוחמים של יהודה המקבי? איך הצליחו להגיע למקדש בירושלים? יודעי עניין יודעים להגיד כי החשמונאים ברחו להרי גופנא והסתתרו שם. אבל היכן הרים אלו? האם ניתן לזהות את המערה בה התחבאו יהודה ואחיו?
קרא עוד...
תגובות: 0   צפיות: 44
מסתורין בגבעת היקבים
בראש גבעה נישאת בלב הרי גופנא אשר בדרום-מערב השומרון, שוכן אתר עתיק המכונה – ח'רבת שייח עיסא או בעברית חורבת יהושע הזקן. שם זה ניתן לאתר הודות לאיזושהי מסורת על שייח מקומי שנקבר (לכאורה) במקום. האתר נמצא בתחומי גוש ההתיישבות טלמונים, בסמוך לכביש העולה מחורש ירון לחרשה. מהאתר תצפית מרהיבה על מרחבי הרי גופנא שמסביב, חבל מודיעין, צפון השפלה ומישור החוף. באתר התקיים כפר קטן שהקימו בני שבט אפרים עוד מימי בית ראשון והיה קיים גם בימי בית שני. בהסתובבות באתר ניתן להתרשם מרחובות צרים שלצידם קירות בתים שנשתמרו להפליא כאילו לא עברו 1875 שנים מאז חרב הישוב. אולם גולת הכותרת של האתר היא מערכת תת-קרקעית הכוללת 26 בורות פעמון (בקבוקונים) חצובים הסמוכים זה לזה, ששימשו כיקבים לתסיסה ואחסון של קנקני יין בימי בית ראשון.
קרא עוד...
תגובות: 0   צפיות: 20
בפסח הזה גם אני ומשפחתי מצטרפים אל הטיולים המרתקים של הרי גופנא בחבל בנימין.
נצא למגוון טיולים במקומות המיוחדים והיפים ביותר ברחבי ארץ בנימין. הפנינג הטיולים באישור כוחות הביטחון לפרטים נוספים: 02-6568894 נריה midreshet.gofna@gmail.com 0545428580 חובה להירשם בקישור המצ"ב https://goo.gl/forms/nD52gl7hdwP4sP3p1
קרא עוד...
תגובות: 0   צפיות: 56
סיור לאתר החובלתא ומעיין מאיר הסמוך לנווה צוף וכן יריד תמיכה
נפגש בכניסה לאתר החובלתא המצוי בתוך הישוב נווה צוף, נקבל הדרכה על האתר הקסום: המקום נזכר לראשונה בתיאור משנת 1864, ע"י הנוסע הצרפתי ויקטור גרן: "על הר קטן..יש שרידי כפר שנהרס מן המסד עד הטפחות ונאמר לי כי שמו ח'רבת חבלאתא". מאז הספיק האתר להיסקר, להיחפר (בסוף שנות ה 90) ולהשתקם בעזרת בני הנוער של נווה צוף. האתר ממוקם על גבעה סלעית שלא מתאימה לעיבוד חקלאי כיוון שהיא בנויה ממשטחי סלע גיר גדולים. ברחבי האתר נמצאו מקומות חציבה, מבני מגורים, מבני תעשיה, כבשן סיד, בורות מים ומערות קבורה, ועל פי הממצא הקרמי והמטבעות האתר פעל לפחות מימי הבית השני ועד לתקופה הערבית הקדומה, כאשר שיא הפעילות התקיימה בתקופה הביזנטית. ונרד למעיין בפעימות שיחלו בשעה 09:00. ניתן לחזור עם הקבוצה עמן התחלתם את הסיור, או לשהות במעיין עד לעליית הקבוצה הבאה, סיום ההדרכות בשעה 14:00. עלות הסיור 10 ש"ח לאדם והוא מותנה במספר משתתפים. באותו היום יתקיים יריד תמיכה בתושבי נווה צוף וישובי הסביבהבין השעות 09:00 ל12:00, באולם השמחות של הישוב נווה צוףובו תושבי נווה צוף ויישובי הסביבה ימכרו את תוצרתם.ביריד ימכרו חפצי אמנות, ספרים ומשחקים , עוגות ועוגיות, מוצרי רפואה אלטרנטיבית, קוסמטיקה טבעית ועוד. כדאי להבא מזומן.
קרא עוד...
תגובות: 0   צפיות: 18
פעילויות לאירועים
טיולים ופעילויות לבתי ספר
פעילויות לקבוצות
פעילויות לקהילות
תגובות: 0   צפיות: 0
גופנא – למה ומדוע?
מנין השם גופנא? האמת היא ששם זה הוא מונח מודרני המתאר את האזור הגיאוגרפי המבדיל בין הרי שומרון מצפון והרי יהודה מדרום. בעבר האזור היה פשוט חלק מ'הר אפרים', ע"ש בני שבט אפרים שהתיישבו במקום בתקופת בית ראשון, ואולי השם הספיציפי של האזור היה 'ארץ צוף', כמו שמופיע בסיפור שאול והאתונות. אולם בימי בית שני, האזור הפך להיות החלק הצפוני של מדינת יהודה, והמחוזות המרכזיים כאן נקראו תמנה (ע"ש עיר הבירה תמנה, היום בצמוד לנווה צוף), וגופנא. עיר הבירה של מחוז גופנא נקראת עד היום בשם זה, בכפר ג'יפנא, בין בית-אל לעטרת (מתחת לביר-זית). הכפר שנמצא במפגש 2 הדרכים המרכזיות (הדרך לשפלה והדרך לשכם), מוזכר אף במדרשים ככפר של כהנים בימי מרד בר-כוכבא, ובסביבה נמצאו קברים עם גלוסקמאות ומקוואות שמעידים על היהודים שישבו באזור.
קרא עוד...
תגובות: 0   צפיות: 31
נחל נטוף - צילומים ורשמים מקסימים של חנוך פלסר מן הטיול האחרון, מצגת שכדאי לפתוח.
דרשת הרי גופנא ו-'עמיתים לטיולים' שמחים להזמינכם לסיים את החופש עם הפנינג טיולים ופעילות בשמורת נחל נטוף וסביבתה במערב מועצה אזורית בנימין, שנה עשירית ברציפות - היסטוריה, בריכות, עצים ומעיינות. יום שישי עש"ק שופטים תשע"ז"שמורת נחל נטוף" (ואדי זרקא) אשר תחת היישוב נווה צוף כוללת קטע ייחודי של נחל זורם ריכוז מעיינות גדול וחורשות עצים עתיקים – והכל במרחק נגיעה מהכביש. בואו איתנו לגלות את סודו של הוואדי הנפלא. מסלול מרכזי למשפחות : המסלול יתחיל מהחניון הסמוך לכניסה לנחל. המסלול עובר בתוואי הנחל הזורם תחת צל האקליפטוסים. בהמשך נעבור במטעי זיתים עד למעיין התות והבננה (כן כן במקום עץ תות ועץ בננה). משם נחזור דרך מעיין החרוב ומעיין האקליפטוס חזרה לחניון - ישרון,יואב,נעמי יונתן וסבא-הגיעו לטיול......
קרא עוד...
תגובות: 0   צפיות: 24